EKONOMİ
Giriş Tarihi : 04-01-2023 15:16   Güncelleme : 04-01-2023 15:16

Kamu çalışanlarının belini bükecek, yaşamlarını zorlaştıracaktır

Hürriyetçi Sağlık Sen İl başkanı Namık AKÇAKAYA ; Bir kez daha gördük ki, yetkili sendikalar kamu çalışanlarının sesi olamamış, beklentilerini karşılamak bir yana kendi ikballerine zemin hazırlamaktan öteye gitmemişlerdir dedi.

Kamu çalışanlarının belini bükecek, yaşamlarını zorlaştıracaktır

03.01.2023 tarihinde Cumhurbaşkanımız tarafından yapılan açıklama ile kamu çalışanlarının ve emeklilerinin  2023 yılının ilk altı aylık maaş zam oranları belli oldu. Buna göre en düşük memur aylığı 11 bin 381 TL, en düşük emekli memur maaşı ise 7 bin 596 TL oldu.

Konu ile ilgili Hürriyetçi Sağlık Sen İl başkanı  Namık AKÇAKAYA tarafından yapılan açıklama şöyle,

Yetkili sendika tarafından bağıtlanan toplu sözleşmelerde  milyonlarca kamu çalışanları için ön görülen ücret artışları sadaka düzeyini aşamadı. Öyle ki, maaşlara yapılan enflasyon oranındaki artışlar toplu sözleşme kazanımı  olarak gösterilmeye, ücret artışı  olarak yansıtılmaya çalışıldı.

Ismarlama ve talimatlı TÜİK’in önceki aylarda olduğu gibi Aralık ayı enflasyon oranı da bizleri şaşırtmamıştır. Hayatın gerçekleri ile bağdaşmayan, çarşı-pazar enflasyonunu yansıtmayan TÜİK’in  enflasyon oranları kamu çalışanlarının ek zam beklentisine neden olmuştur.

Toplu sözleşmede ön görülen yüzde sekiz maaş artışı üzerine enflasyon farkının ilave edilmesi ile kamu çalışanlarına yüzde 16.4 oranında zam ön görülmüştür. Cumhurbaşkanının yaptığı açıklama ile bu orana yüzde 8.6 refah payı ilave edilerek yüzde 25’ e çekilmiştir.

Ne var ki, yüzde 25 oranındaki ücret artışı kamu çalışanlarının beklentilerini karşılamamıştır. Yapılan artışla birlikte en düşük devlet memuru aylığı olan 11 bin 381 TL ile zorunlu ihtiyaçların karşılanması dahi mümkün değildir. En iyimser tahminle asgari ücrete yapılan yüzde 54.5 zam oranı beklentisine giren kamu çalışanları ne yazık ki hayal kırıklığına uğramıştır. Asgari ücret düzeyine yaklaşan kamu çalışanlarının ücretleri bu şekilde giderse yakın gelecekte aynı seviyeye gelecektir.

Başta sağlık ve sosyal hizmet çalışanları olmak üzerek tüm kamu çalışanları aylardır hükümete yaptıkları çağrı ne yazık ki, karşılık bulmamıştır. Bu süreçte yetkili sendikalar  iktidar yetkilileri ile kapalı kapılar arkasında görüşme yapmaktan öteye geçememiş çalışanları oyalamıştır.

Bir kez daha gördük ki, yetkili sendikalar kamu çalışanlarının sesi olamamış, beklentilerini karşılamak bir yana kendi ikballerine zemin hazırlamaktan öteye gitmemişlerdir.

Yüzde 250 oranında artan kiralar, geçen yıl yüzde 36.20 olan ve bu yıl yüzde 122.93 olan yeniden değerleme oranına göre belirlenen vergi ve harçlar, yeni yıl ile birlikte  başta gıda olmak üzere tüketim malzemelerinde yaşanan artışlar kamu çalışanlarının belini bükecek, yaşamlarını zorlaştıracaktır dedi.  

 

AdminAdmin

Admin